Συγχαρητήρια ΚΟΑ στην κυπριακή αποστολή στους ΑΜΚΕ

04/06/2023

Με εξαιρετικές επιδόσεις ολοκληρώθηκαν οι 19οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, αφού η κυπριακή αποστολή της ΚΟΕ πρόσθεσε ακόμη 18 μετάλλια στην πλούσια συλλογή της κατά την τελευταία μέρα διεξαγωγής της. Συνολικά στους φετινούς ΑΜΚΕ η Κύπρος πανηγύρισε 30 χρυσά, 28 αργυρά και 29 χάλκινα μετάλλια, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση στον πίνακα των μεταλλίων, αφού την τελευταία μέρα την προσπέρασε η διοργανώτρια Μάλτα.

Στον στίβο η Ολίβια Φωτοπούλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. (22.99, ρεκόρ αγώνων). Η Καλυψώ Σταύρου πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ. εμπόδια (1:00.45). Στα 4Χ400 γυναικών η Κύπρος κατέκτησε το χρυσό, με τις Ραφαέλα Δημητρίου, Χρύσω Γεωργίου, Καλυψώ Σταύρου και Καλλιόπη Κουντούρη (3:44.31). Στα 4Χ100 γυναικών η Κύπρος, με τις Μαρία Αντωνίου, Ολίβια Φωτοπούλου, Μαριάννα Πισσιάρα και Παντελίτσα Χαραλάμπους κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο (45.62). Στα 4Χ100 ανδρών η Κύπρος, με τους Άλεξ Μπίτσι, Σταύρο Αυγουστίνου, Παΐσιο Δημητριάδη, Βασίλη Βαρνάβα κατέκτησε το χάλκινο (41.19). Ο Σταύρος Σταύρου πήρε το αργυρό στο τριπλούν (14.05μ.), ενώ ο Σπύρος Σάββα κέρδισε το αργυρό στον ακοντισμό (66.20μ.). Στα 4Χ400 ανδρών, με τους Παύλο Νικολάου, Αντρέα Δημητριάδη, Παΐσιο Δημητριάδη και Σταύρο Σπύρου, η Κύπρος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο (3:12.64) . Στην καλαθόσφαιρα η Εθνική Ομάδα Γυναικών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας με 87-77 της Μάλτας. Η Εθνική Ομάδα Ανδρών κατέκτησε επίσης το χάλκινο μετάλλιο άνευ αγώνος, αφού το Μαυροβούνιο δεν μπόρεσε να αγωνιστεί. Στην ιστιοπλοΐα η Μαριλένα Μακρή κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία ILCA 6 με 8.0 βαθμούς. Χρυσό μετάλλιο στους άνδρες στην ίδια κατηγορία πήρε ο Αιμίλιος Ποέρος με 29.0 βαθμούς, ενώ το αργυρό κατέκτησε ο Χάρης Νικολάου με 40.0 και το χάλκινο ο Γεώργιος Γιασεμίδης με 45.0. Στην κατηγορία ILCA 4 η Ανδριανή Γεωργίου πήρε το αργυρό μετάλλιο με 57.0. Στην σκοποβολή ο Νικόλας Βασιλείου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σκητ. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε στο διπλό Ανδρών στην αντισφαίριση η Κύπρος με το δίδυμο Σέργιος Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος, ενώ στο διπλό Γυναικών πήραν το χάλκινο μετάλλιο οι Μαρία Κωνσταντίνου και Κλειώ Μαρία Ιωάννου. Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει την κυπριακή αποστολή για την παρουσία της στους ΑΜΚΕ και θα συνεχίσει να στηρίζει τους αθλητές και τις αθλήτριες μας μέσα από τους Σχεδιασμούς του.