Συγχαρητήρια ΚΟΑ για τις επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

12/06/2024

Ο ΚΟΑ συγχαίρει την κυπριακή αποστολή για την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στη Ρώμη.

* Συγχαρητήρια στον Απόστολο Παρέλλη για την πρόκρισή του στον τελικό της δισκοβολίας στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη. Με βολή στα 62.13μ. ο πρωταθλητής μας πέρασε σε έναν ακόμη τελικό στην πλούσια καριέρα του! Καλή επιτυχία στον τελικό απόψε! * Μετά από πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Στίβου και της ΚΟΕΑΣ, η Αντιπρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κάλλη Χατζηιωσήφ βρίσκεται στη Ρώμη, όπου παρακολουθεί και στηρίζει τις προσπάθειες των Κύπριων αθλητών και αθλητριών στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα -την κορυφαία διοργάνωση του στίβου πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με την αφρόκρεμα του ευρωπαϊκού στίβου. Μετά το τέλος των προκριματικών της δισκοβολίας το πρωί της Παρασκευής, η Αντιπρόεδρος του ΚΟΑ συνεχάρη τον Απόστολο Παρέλλη για την πρόκρισή του στον τελικό που διεξάγεται απόψε. Καλή επιτυχία! * Με την ένατη θέση στον τελικό της δισκοβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Ρώμη αποχαιρετά τη διοργάνωση ο Απόστολος Παρέλλης. Στα 62.53μ.η καλύτερη βολή του πρωταθλητή μας που πήρε σημαντικούς βαθμούς στη μεγάλη προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες "Παρίσι 2024"! Την προσπάθειά του παρακολούθησε από κοντά η Αντιπρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κάλλη Χατζηιωσήφ, η οποία βρίσκεται στην ιταλική πόλη μετά από πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Στίβου και της ΚΟΕΑΣ. Πολλά συγχαρητήρια Απόστολε!!! * Συγχαρητήρια στην Ολίβια Φωτοπουλου για την πρόκρισή της στα ημιτελικά των 100μ.στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη! Η πρωταθλήτρια μας τερμάτισε τρίτη στην πρώτη προκριματική σειρά με χρόνο 11.27. Καλή επιτυχία αύριο στα ημιτελικά! * Συγχαρητήρια στον Μίλαν Τράικοβιτς και την Ναταλία Χριστοφή για την παρουσία τους στα ημιτελικά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη. Ο Μίλαν Τράικοβιτς τερμάτισε στην τρίτη θέση της σειράς του στα 110μ.με εμπόδια με χρόνο 13.47, καταλαμβάνοντας συνολικά την 9η θέση για δεύτερη σερί διοργάνωση. Ήταν η τρίτη διαδοχική παρουσία του στα ημιτελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο Παρίσι 2024. Πρώτη παρουσία στα ημιτελικά για την Ναταλία Χριστοφή στα 100μ. με εμπόδια, τερμάτισε στην 7η θέση της σειράς της με χρόνο 13.20. Τις προσπάθειες των αθλητών μας παρακολουθεί η Αντιπρόεδρος του ΚΟΑ Κάλλη Χατζηιωσήφ μετά από πρόσκληση της Ευρωπαικής Ομοσπονδίας Στίβου και της ΚΟΕΑΣ. * Συγχαρητήρια στην Βαλεντίνα Σάββα για την πρώτη της παρουσία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. Η πρωταθλήτρια μας είχε καλύτερη βολή στα 66.58μ.και δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό της σφυροβολιας, αλλά έδειξε ότι το μέλλον της ανήκει! Ήταν άλλωστε η νεαρότερη σφυροβολος της διοργάνωσης. Εκτός τελικού στο ύψος έμεινε και ο Βασίλης Κωνσταντίνου, με άλμα στα 2.17μ. Εφτασε κοντά στον τελικό, καθώς τερμάτισε στην 14η θέση (πέρασαν 13 στον τελικό). * Στα ημιτελικά ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ολίβιας Φωτοπούλου στα 100μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη. Με χρόνο 11.40 τερμάτισε στην όγδοη θέση της σειράς της και συνολικά στην 20ή των ημιτελικών. Πλέον επικεντρώνεται στα προημιτελικά των 200μ. αύριο, όπου στοχεύει σε πρόκριση στον τελικό. Καλή επιτυχία! * Την καλύτερη φετινή της επίδοση με χρόνο 22.92 έκανε η Ολίβια Φωτοπούλου στα ημιτελικά των 200μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη, αλλά η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Συγχαρητήρια στην πρωταθλήτριά μας για τη μεγάλη προσπάθεια που την έφερε στη 10η θέση. * Συγχαρητήρια στην Φιλίππα Φωτοπούλου για την πρόκρισή της στον τελικό του άλματος εις μήκος, στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Ρώμη! Με άλμα στα 6.63μ. η πρωταθλήτριά μας βρέθηκε στην τελική 12άδα του αγωνίσματος, περνώντας με τη 12η καλύτερη επίδοση. Η Φιλίππα Φωτοπούλου είχε προκριθεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και το 2022 στο Μόναχο. Καλή επιτυχία στον τελικό αύριο το βράδυ! *Συγχαρητήρια στην Φιλίππα Φωτοπούλου για την παρουσία της στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης! Με καλύτερο άλμα στα 6.58μ.η πρωταθλήτριά μας κατέλαβε την 11η θέση, ολοκληρώνοντας την εξαιρετική παρουσία της κυπριακής αποστολής στη διοργάνωση. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους!