Το μέλος του ΔΣ ΚΟΑ Κάλλη Χατζηιωσήφ παρευρέθηκε στη συνέντευξη Τύπου της Κυπριακής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας Τέκνο 2022 που διοργανώνει η ΚΙΟ από τις 29 Οκτωβρίου ως τις 5 Νοεμβρίου.
Στη συνέντευξη Τύπου που έγινε στο Ολυμπιακό Μέγαρο την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου ήταν παρούσα η Κάλλη Χατζηιωσήφ, εκπροσωπώντας τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού. Στον χαιρετισμό της τόνισε ότι «ο ΚΟΑ συγχαίρει την Κυπριακή Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία για τη διεκδίκηση και ανάληψη μιας τέτοιας μεγάλης εμβέλειας διοργάνωσης που τιμά την Κύπρο διεθνώς. Ο Οργανισμός χαιρετίζει κάθε τέτοια πρωτοβουλία που λειτουργεί ως αδιαμφισβήτητος πρεσβευτής της Κυπριακής Δημοκρατίας στο εξωτερικό».
Η κα. Χατζηιωσήφ πρόσθεσε ότι «η Κυπριακή Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία έχει άρωμα ολυμπιακών διακρίσεων και αξίζει συγχαρητηρίων η εξαιρετική δουλειά που γίνεται εδώ και χρόνια. Ο ΚΟΑ θα στηρίζει αδιάλειπτα την προσπάθειά της για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες».